آموزش شناخت انواع کریستال لوستر | ایران لوستر

Posted by admin1 2017/10/29 18:06:45 0 Comment(s)

نکات اساسی در انتخاب کریستال برای لوستر

چرا بعضی از کریستال ها به مرور کدر شده و جلا و شفافیت روز اول را ندارند؟ چگونه کریستالی را انتخاب کنم که به مرور زمان کدر نشود؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید تا پاسخ سوالات خود را بیابید.

همه کریستال ها شیشه ای هستند. ولی کریستال استفاده شده در لوستر با شیشه ای که در پنجره و لیوان استفاده می شود بسیار متفاوت است. کریستال لوستر حاوی اکسید سرب و در برخی موارد اکسیدهای دیگر است. وجود اکسید سرب باعث می شود که کریستال، سنگین تر از شیشه معمولی باشد و همچنین از کیفیت و شکست نور بالاتری برخوردار شود.

درصد سرب استفاده شده در کریستال های مختلف، متفاوت بوده و معمولا بین 6 تا 30 درصد است.

نمونه کریستال های موجود در بازار

در زیر به شناخت انواع کریستال ها و اطلاعات لازم برای خرید کریستال لوستر می پردازیم.

 

سنگ طیفی(Swarovski Strass):

بهترین کریستال موجود در دنیا  از نظر کیفیت است و در کشور اتریش تولید می گردد. بیش از 30 درصد اکسید سرب در این کریستال ها وجود دارد. این کریستال توسط مجهزترین دستگاه ها ساخته شده و کاملا بی عیب و نقص بوده و از نظر درخشندگی در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

کریستال ساخته شده از سنگ طیفی

برخی از این کریستال ها با یک ماده خاص پوشانده می شوند که باعث می شوند گرد و خاک به کریستال نچسبد و با یک فوت ساده کل گرد و خاک نشسته روی کریستال از روی آن جدا شود که این امر در جلوگیری از کدر شدن کریستال تاثیر بسزایی دارد.

 

کریستال بوهمیا(Bohemian Crystal):

به دلیل عدم وجود سرب در این محصول، نمی توان آن را در زمره کریستال ها قرار داد ولی این به این معنی نیست که کیفیت آن پایین است، بلکه از لحاظ شفافیت بصری و شکست نور در بالاترین درجه ممکن قرار دارد. این کیفیت در قیمت کریستال تاثیر بسزایی دارد بطوریکه می توان به عنوان گرانترین نوع کریستال از آن یاد کرد.

برای پی بردن به این کیفیت کافی است یک قطعه از کریستال بوهمیا  را در کنار نمونه تقلبی قرار دهید تا اختلاف کیفیت را به طور ملموس حس کنید. 

لوستر های تولید شده از کریستال بوهمیا در کاخ ورسای

لوسترهای ساخته شده از کریستال بوهمیا در کشور چک تولید شده و شما می توانید نمونه های زیادی از این لوسترها را در مراکز بزرگ در سراسر اروپا و جهان از جمله کاخ ورسای و رویال پالاس در شهر ریاض عربستان سعودی ببینید.

 

کریستال عصفور مصر(Egyptian Crystal – Asfour):

ادعا می شود که این شرکت بزرگترین تولید کننده کریستال با درصد بالایی از اکسید سرب در جهان است. این کریستال از نظر برش دقیق و شفافیت و شکست نور بسیار بالا در بالاترین سطح ممکن قرار دارد و این در حالی است که قیمت آن در مقایسه با این کیفیت بسیار مناسب است(البته در مقایسه با کریستال بوهمیا).

 کریستال عصفور یا اسفور

همانطور که گفتیم لوگو شرکت عصفور روی کریستال های این شرکت با لیزر حک شده است. این نوع کریستال به صورت محدود و در اشکال محدود یافت می شود.

 

 کریستال مورانو(Murano Glass):

این نوع کریستال در جزیره مورانو در نزدیکی شهر ونیز و به صورت کاملا دستی ساخته می شود. چندین قرن است که این نوع کریستال به همین روش تولید و عرضه می شود. این کریستال ها به رنگ های مختلف تولید می گردند و تغییر رنگ کریستال با استفاده از افزودن اکسیدهای مختلف صورت می گیرد.

لوسترهای ساخته شده از این نوع کریستال نیز به خاطر دست ساز بودن بسیار گران هستند. ساخت این نوع لوستر بسیار دیدنی است برای این منظور فیلم آن را می توانید در زیر ببینید.

فیلم ساخت لوستر دست ساز در جزیره مورانو ایتالیا

 

کریستال های چینی(Chinese Crystal):

این نوع محصول در کشور چین تولید شده و با استفاده از قالب گیری و عملیات پرس حالت می گیرند. در این نوع کریستال مقدار کمتری اکسید سرب استفاده می شود و این مقدار چیزی در حدود 6% می باشد که در نتیجه از نظر ظرافت در ساخت مخصوصا لبه های کریستال، قابل مقایسه با نمونه های اروپایی و مصری نیست.

انواع گوی کریستال چینی

البته باید خاطر نشان کرد که کریستال های چینی نیز درجه های کیفی مختلفی عرضه می گردند که با کیفیت ترین آنها9k     و5k     هستند. با توجه به قیمت نسبتا بالای نمونه های اروپایی و مصری، پرفروش ترین نوع کریستال در ایران همین نمونه چینی است.نمونه های ذکر شده از کیفیت قابل قبولی برخورداند.

 

نوع متفرقه کریستال های چینی نیز وجود دارد که با قیمت های بسیار پایین تری نسبت به دو نمونه با کیفیت (9k    و5k) در بازار یافت می شوند. متاسفانه استفاده از این نوع کریستال ها به دلیل قیمت پایین آن ها بسیار رایج شده است.

 

از انواع گفته شده در بالا کریستال عصفور و چین در بازار ایران یافت می شود.

 دست شما را در انتخاب کریستال عصفور و یا کریستال های چینی (9k و5k) باز گذاشته است. 

 

شناخت اصل بود کریستال:

آرم شرکت تولید کننده توسط لیزر روی کریستال حک می شود که این امر در تشخیص اصل بودن کریستال های اروپایی و مصری به شما کمک می کند. 

شکل ظاهری و شفافیت کریستال نیز از دیگر راه های شناخت محصول با کیفیت است. برای این منظور کریستال را در مقابل نور قرار دهید هر چه شکست نور و حالت رنگین کمان آن بیشتر و شفاف تر باشد، احتمال اصل بودن بیشتر است. چنانچه کریستال مقابل نور همانند شیشه معمولی باشد احتمال تقلبی بودن آن بسیار زیاد است. 

چنانچه از دو روش بالا قادر به شناخت کیفیت و اصالت محصول نشدید می توانید با نشان دادن یک تکه از کریستال به یک مغازه لوستر فروشی مورد اعتماد از اصالت آن اطمینان حاصل کنید. ما نیز(ایران لوستر) خوشحال می شویم که بتوانیم در این مورد به شما کمک کنیم. 

نحوه خرید لوستر  کریستالی از فروشگاه های اینترنتی:

اعتماد و خرید از یک فروشگاه اینترنتی به دلیل عدم رویت حضوری محصول دشوارتر بوده و متاسفانه تقلب و کلاه برداری در مورد کیفیت اجناس در این فروشگاه ها بسیار راحت تر صورت می پذیرد. برای جلوگیری از این مشکل راه هایی وجود دارد که در زیر به آن می پردازیم:

اولا از فروشگاه هایی خرید کنید که مجوزهای مربوطه را از مراجع مربوطه دارا باشند. در ایران معتبرترین آن ها نماد اعتماد الکترونیکی وزارت صنعت و معدن است. 

در گام دوم از فروشنده نوع کریستال استفاده شده و کشور سازنده آن را به طور دقیق بپرسید. 

چنانچه تصویر عرضه شده در وب سایت گویا نیست از فروشنده بخواهید تصاویر با کیفیت تری را برای شما ارسال کنند و چنانچه از این کار امتناع کرد در انتخاب خود تردید کنید. 

مهمترین مطلب، ضمانت مرجوعی محصول بی کیفیت و مخالف مطالب عنوان شده در سایت است. چنانچه وب سایت ضمانت مرجوعی کالا را جز شرایط خود اعلام نکرده باشد در خرید خود بیشتر تامل کنید. 

ایران لوستر برای تمامی محصولات خود ضمانت مرجوعی کالای بی کیفیت و امکان بازگشت پول شما را به طور کامل جز تعهدات خود قرار داده است.

 

مشاهده بیش از 2000 مدل لوستر در سایت ایران لوستر

 

Leave a Comment