راهنمای خرید لوستر کریستالی | ایران لوستر

Posted by admin1 2017/11/06 15:36:34 0 Comment(s)

بی شک این دسته از محصولات را می توان جز پرفروش ترین لوستر ها در سراسر دنیا نامید. وجود تعداد زیاد کریستال در این محصولات در این محبوبیت تاثیر بسزایی دارد.

در این مقاله قصد داریم نحوه انتخاب بهترین نوع از این لوسترها را با هم مرور کنیم. برای این منظور باید موارد زیر را در هنگام خرید مد نظر داشته باشیم.

1-جنس بدنه: شاید در این نوع محصولات حجم کریستال ها بسیار بیشتر از حجم بدنه اصلی باشد ولی باز هم یکی از ملاک های انتخاب لوستر کریستالی از جانب شما باید جنس بدنه اصلی باشد.یکی از تخصص های تولیدکنندگان لوستر ایرانی ساخت بدنه این محصولات است. البته در حال حاضر با توجه به قیمت بسیار پایین تر نمونه های چینی، برخی از همکاران اقدام به واردات این نوع محصولات نیز نموده اند که در زیر هر دو مورد را بررسی می کنیم.

در بدنه هایی که در ایران ساخته می شود از فلزهای آهن و برنج و آلومینیوم استفاده می شود. در این بین بدنه های برنزی بالاترین قیمت را دارند ولی در عوض استفاده از این جنس در کیفیت نهایی و براق بودن بدنه بسیار تاثیرگذار است.

انواع فلز مورد استفاده در ساخت بدنه لوستر کریستالی

علاوه بر این بر خلاف آهن که به مرور زمان اکسید شده و بدنه محصول را دچار تغییر رنگ می کند، فلز برنج از این امر کاملا مصون است.

بدنه لوستر ساخته شده از آهن

طی چند سال اخیر تعدادی از تولیدکنندگان ایرانی اقدام به استفاده از آلومینیوم به عنوان جنس بدنه اصلی لوستر نموده اند و این امر سبب کاهش چند برابری قیمت محصول نهایی شده است. ولی وزن محصول نهایی بسیار سبک خواهد شد.

آلیاژ دیگری به نام زاماک وجود دارد که از ترکیب روی و مس و آلومینیوم تولید می شود و بیشتر در ساخت قطعات صنعتی و اتومبیل کاربرد دارد. از این آلیاژ نیز برای ساخت لوستر استفاده می شود.

 

    -آبکاری بدنه: برای این محصولات سه نوع آبکاری بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. آبکاری طلایی، آنتیک و کروم(نقره ای). همانطور که در شکل زیر می بینید آبکاری طلایی همان رنگ طلایی براق است و نوع آنتیک، ترکیب آبکاری طلایی است که روی آن کهنه کاری انجام شده است. آبکاری کروم نیز به رنگ نقره ای براق گفته می شود.

انواع آبکاری لوستر

3-سرپیچ های لوستر: نکته ای که شاید کمتر کسی به آن دقت داشته باشد، جنس سرپیچ هاست. سرپیچ ها به دو صورت پلاستیکی و سرامیکی در بازار موجود هستند. اگر قصد استفاده از لامپ های کم مصرف و یا ال ای دی را روی لوستر خود دارید، تفاوتی ندارد که نوع پلاستیکی روی محصول استفاده شده یا نوع سرامیکی. ولی اگر لامپ های پرمصرف را برای نصب روی لوسترتان انتخاب کرده اید، باید سرپیچ ها از نوع سرامیکی باشند زیرا لامپ های پر مصرف حرارت بسیار زیادی تولید می کنند و این امر موجب ذوب شدن قسمت هایی از سرپیچ شده و ممکن است ایجاد خطر کند.

4-جنس کریستال: همانطور که گفتیم بخش قابل توجهی از این سبک لوستر را کریستال ها تشکیل داده اند، پس باید در انتخاب کریستال ها دقت بیشتری به خرج دهید. در حال حاضر کریستال های موجود در بازار از دو کشور چین و مصر تامین می شوند. نوع مصری آن تحت لیسانس شرکت(asfour ) تولید می گردند و قیمتی چند برابر نوع چینی دارند.

انواع کریستال استفاده شده در لوستر کریستالی

بیشترین کاربرد را در ایران کریستال های چینی دارند. البته این نوع کریستال نیز در درجه های کیفی مختلف عرضه می گردد.طبق تحقیقات انجام شده کارشناس ما درجه کیفی مختلف از این محصول در بازار وجود دارد که بهترین نوع آن که به کریستال درجه یک چین (سوپر کریستال) معروف هستند. در حال حاضر کریستال ها در رنگ های مختلفی همچون سفید و دودی و شامپاینی و... در دسترس هستند.

درجه کیفی کریستال ها بر اساس مقدار کریستال مصرفی در آن ها محاسبه می شود هرچه کیفیت پایین تر می آید از پلاستیک فشرده به جای کریستال در محصول استفاده می شود و در نوع درجه پنج دیگر اثری از کریستال نیست و تماما پلاستیک فشرده خواهیم داشت.

هرچه درصد کریستال کمتر شود احتمال کدر شدن قطعات در طی زمان بیشتر خواهد شد

حالا به قسمت اصلی انتخابمان می رسیم. با استفاده از نکات بالا می توانیم فروشگاهی را انتخاب کنیم که محصولات با کیفیت تری را در اختیار ما قرار می دهند. حالا باید بین محصولات موجود، مدل مورد نظر خود را پیدا کنیم. برای این کار موارد زیر را در نظر می گیریم:

-تعداد لوستر مورد نیاز: در هنگام خرید لوستر باید تعداد لوستر های مورد نظر و مقدار فضایی را که قرار است روشن کنند را به درستی بررسی کنیم. این کار برای مشخص شدن سایز محصول و تعداد لامپ مورد نیاز برای روشن کردن فضای شما بسیار حائز اهمیت است.

 

چه تعداد لوستری برای محیط من مورد نیاز است

-قیمت لوستر : بین این همه محصول رنگارنگ شاید توجه شما معطوف به بزرگترین و گرانترین لوستر آن مجموعه جلب شود. طبیعتا در بیشتر اوقات شما اقدام به خرید آن محصول نخواهید کرد ولی از جانب فروشنده به سمت سایز کوچکتر همان محصول کشیده خواهید شد. این امر در قیمت تاثیر زیادی دارد ولی معمولا در ظاهر لوستر نیز تاثیر گذار خواهد بود، به این صورت که اختلاف بین سایز بزرگ و سایز کوچک از نظر زیبایی و جلب توجه در مواردی بسیار فاحش خواهد بود.

انتخاب با شماست، می توانید یک لوستر سایز کوچک تر ولی نزدیک به مدل مورد نظر را انتخاب کنید و یا لوستری با قیمت مناسب تر و سایز بزرگتر.

-نظافت لوستر: تمیز کردن لوستر در برخی از محصولات کار نسبتا سختی است و اگر شما جز آن دسته افرادی هستید که به نظافت وسایل منزل خود اهمیت زیادی می دهید، بهتر است محصولی را انتخاب کنید که تمیز کردن آن کار راحتی باشد.

نظافت لوستر

 

 -وزن محصول: یکی از مهم ترین فاکتورها در خرید لوستر کریستالی ، وزن آن است. باید ببینید سقف یا قلاب منزلتان توانایی نگهداری چه مقدار وزنی را دارد. چنانچه زنجیر سقف تحمل وزن لوستر را نداشته باشد به مشکل خواهید خورد و ممکن است نیاز به تعویض زنجیر و یا جوشکاری داشته باشید.

-ضمانت محصول: لوستر کریستالی که از سطح کیفی بالایی برخوردار باشد با گارانتی بلند مدت عرضه خواهد شد.حداقل ضمانت برای این محصولات 60 ماه خواهد بود.

مقایسه و مشاهده بیش از 50 مدل لوستر کریستالی

Leave a Comment